Kot vsi vemo se bliža čas prehladov in grip. Zato, dokler sije še sonce, naberite smrekove vršičke. Najbolje jih je pobrati spomladi. Zakaj spomladi? Nekje med majem in junijem začne smreka cveteti, zato posledično zrastejo na njenih vejah novi, svetlejši poganjki. Sirup iz smrekovih vršičkov še kako pride prav pozimi. Vršički imajo značilen smolnat vonj, če ga poskusite ima grenak okus. Iz smrekovih in tudi borovih lahko doma, sami pripravimo sirup.

smrekovi vršičkiSirup iz smrekovih vršičkov je predvsem uporaben za blaženje kašlja. Poleg tega razkužuje dihalne poti, obnavlja ter varuje sluznico. Že odnekdaj so ljudje vedeli, da je tak sirup eden izmed naravnih, ki uspešno zdravi kašelj in prehlad. Sirup lahko sami pripravite doma ali pa ga kupite v lekarni ali v trgovini. Za pripravo potrebujemo smrekove vršičke ter sladkor. Po plasteh (vršički,sladkor) nadevate steklen kozarec do vrha. Nato ta kozarec posavimo nekam, kjer  bo sonce ves čas sijalo. Tam mora biti štirideset dni, da se sladkor raztopi. Potem to vsebino precedimo v druge prazne kozarce in jih postavimo v prostor, kjer je temno in hladno. Nastal sirup lahko zmešamo z vodo in tako dobimo sok ali pa damo sirup v čaj. To je tradicionalen postopek. Seveda je težka verjetnost, da bo sonce sijalo vseh štirideset dni, zato poznamo tudi bolj moderno in hitrejšo pripravo sirupa iz smrekovih vršičkov. Za hitrejšo pripravo potrebujemo en liter vode, 20 dag vršičkov ter 1 kg sladkorja. Ko voda s smrekovimi vršički zavre, počakamo še deset minut, nato sok precedimo in dodamo sladkor. Potem napolnimo kozarce do vrha, jih hitro zapremo in pospravimo v hladen in temen prostor.

Poleg sirupa lahko smrekove vršičke uporabimo za kopel. V vročo vodo nasujemo nekaj vršičkov (lahko tudi borove) in zaradi vroče vode, se bodo sprostila eterična olja in vonj, ki bosta olajšala dihanje.

Sirup iz smrekovih vršičkov je eden izmed najboljših naravnih zdravil za odpravo kašlja.